9 Eylül 2009 Çarşamba

Wendy Bevan


Wendy is a Photographer based in London.She doesn't use Canon DSLRs or Nikon and arrays of flashguns. She shoots on good old Polaroid, and styles in shades of circus-burlesque. Kind of a paradox, since fashion is all about bleeding edge newness, and all of her photos look like they've been stored in an attic for sixty years. Somehow though, it works, and it's wonderful.

In April 2008 Wendy exhibited her work for the first time in London. The exhibition 'Pleasures and Pain' proved to be a great success. She is looking to put together her next solo show late this year.


Wendy Londra'da çalışan bir moda fotoğrafçısı. Diğerleri gibi fiyakalı fotoğraf makinaları yerine klasik eski bir polaraid makinası var. Hemen hemen her çekimi bu eski arkadaşı ile çekiyor. Nisan 2008 de ilk defa Londra'da fotoğraflarını sergilemiş. Çektiği fotoğraflar çoğuna göre bulanık, karışık ve anlamsız. Zaten bir çok insan da fotoğraf denince illa ki net olması gerektiğini düşünür. Hatta az bulanık olanlar bile hemen elenir. Bu tarz da onlara kapak olsun =)

Magazine: MUSE, winter 2008
Hiç yorum yok: